Dlaczego występują kłótnie między kobietą i mężczyzną?

Bardzo często w związku występują kłótnie między kobietą i mężczyzną. Niemalże każda para ma z tym kłopot szczególnie na początku wspólnego życia.

Z kolei romantyczne filmy pokazują nam bezproblemowy świat wspólnego zrozumienia a jakby tego było mało, rozumienia się bez słów.

Dlatego też wiele kobiet i mężczyzn oczekują związków bez kłótni.

Jaka jest prawda i czy rzeczywiście związki bez kłótni istnieją? Czy rzeczywiście związki bez kłótni byłyby nudne, jak to niektórzy bronią tezę o tym, że warto się sprzeczać?

Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Kłótnie między kobietą i mężczyzną – obowiązek czy smutna prawda?

Czy marzenia o szczęśliwym związku bez kłótni są realne?

Zastanówmy się.

Jako student psychologii, na ćwiczeniach z psychoterapii miałem przyjemność brać udział w ćwiczeniu, które uzmysławiało nam, czy da się porozumiewać bez słów i czy da się przekazać komuś myśl patrząc tylko w oczy drugiej osobie.

Ćwiczenia polegało na tym, że przez dobre dwie lub trzy minuty, patrzyliśmy sobie w oczy, myśląc o czymś, co chcemy drugiej osobie przekazać.

Jak się okazało, nikt nie odczytał intencji.

Dlaczego więc, niektóre pary porozumiewają się bez słów?

Biorąc pod uwagę swoje doświadczenie i relacje innych osób na temat swoich związków, mogę powiedzieć tylko jedno.

Czynnikiem powodującym to, że druga osoba rozumie nasz wyraz twarzy jest nasze doświadczenie.

Doświadczenie to wynika z przebytych ze sobą wspólnie lat i tego jak bardzo nauczyliśmy się zachowań drugiej osoby, oraz tego co partnerowi jest potrzebne w danych sytuacjach.

Biorąc pod uwagę kontekst zachowań partnera jesteśmy w stanie zrozumieć jego potrzeby i to co chce nam przekazać. Tak to jest możliwe.

Czasami zdarza się, że istnieją pary, które praktycznie nigdy, albo wcale się nie kłócą. Jednak należą one do rzadkości, jak wygrana w toto lotka.

Te osoby dobrały się z podobnych domów, o podobnych wartościach i sposobie bycia z drugim człowiekiem. Ich przyzwyczajenia są tak podobne, że na wiele sytuacji reagują podobnie. Te osoby na bardzo dojrzałe w życiu i właśnie dlatego mogą się porozumiewać niemalże bez kłótni.

Jednak nawet takim parom zdarzają się słabe momenty i też mogą się zacząć kłócić. W tych sytuacjach z pomocą przychodzi im doświadczenie w relacjach z drugim człowiekiem i wysoka świadomość swojej wartości jako człowieka.

Nie twierdzę, że kłótnia jest obowiązkiem, ani nie twierdzę, że bez kłótni byłoby nudno. Wręcz przeciwnie, uważam, że poukładane życie obojga daje większe poczucie szczęścia i bezpieczeństwa w związku.

Jako psycholog uważam, że należałoby dbać o swój charakter i siebie samego po to, żeby taki związek miał szansę zaistnieć. Trzeba…

O co się kłócą kobiety i mężczyźni?

angry-man-274175_1280

Kłótnie najczęściej pojawiają się w kilku często występujących sytuacjach, które wymagają wspólnego podjęcia decyzji.

Najczęściej są to pieniądze, brak pracy, własna wygoda.

O ile pierwsze dwa można zrozumieć, o tyle trzecia sytuacja trochę Cię zaskoczy.

Dlaczego?

Pewnie pomyślisz, że oskarżam Cię o brak zrozumienia dla drugiej osoby?

Nic z tych rzeczy.

Tutaj chodzi o coś innego, coś głębiej zakorzenionego w naszym mózgu.

Żyjąc w związku gdzie istnieje wiele obowiązków, chcielibyśmy czuć się na równi z partnerem. Nasza miłość kwitnie, jeśli partner daje z siebie tyle samo co ja.

Jeśli ta równowaga zostanie zaburzona, mój kubełek miłości przestaje być napełniany, co sprawia, że przestaję się czuć nie tylko kochany, ale także zaczynam się czuć wykorzystywany.

Stąd już niedaleka droga do kłótni o tzw., „własną wygodę”.

Dlatego warto zadbać o to, by każdy z partnerów, chciał dawać jak najwięcej z siebie dla drugiej osoby. Zapewniam Cię, że kubełek miłości będzie wtedy odpowiednio napełniany.

Kłótnie między kobietą i mężczyzną – diametralna różnica

Drugą i ostatnią rzeczą o której chcę Ci powiedzieć jest rzecz, moim zdaniem dosyć oczywista…

Jesteś kobietą

albo

Jesteś mężczyzną

i

Druga osoba jest Mężczyzną

albo

Druga osoba jest Kobietą

Co to oznacza?

To jest oczywiste, ale nie łatwe do zrozumienia. A przynajmniej ucieka nam ta świadomość podczas kłótni, że inaczej postrzegamy świat niż płeć przeciwna.

Przede wszystkim jesteśmy różni płciowo a za tym idą różnice w myśleniu i komunikacji.

Kobieta

Myśli całościowo, łączy wiele rzeczy w jedną całą historię. O swoich uczuciach opowiada, jakby to była bajka, emocje są jej znane intuicyjnie i nie zastanawia się nad tym, jak się czuje.

Każde zdanie wywołuje w jej głowie lawinę skojarzeń, zależnie od sfer w których się obraca i jej predyspozycji zawodowo-rodzinno-osobistych.

Kobieta ma w głowie połączone wszystko ze wszystkim. Jak pomyśli „dom”, to przychodzi jej do głowy jeszcze praca i jego utrzymanie, by elewacja nie odpadała, by dzieci miały gdzie mieszkać, by Ojciec dobrze je wychował, by pieniędzy nie brakło….

Kobieta nie ma pudełek, tylko rzeczy połączone ze sobą kablami, wszystko ze wszystkim.

Mężczyzna

Myśli perspektywicznie i wybiórczo. Jeśli ma na myśli jedną rzecz, np., dom, to ma na myśli tylko i wyłącznie dom. Sprzątanie, gotowanie, wychowywanie dzieci tutaj jest obcym pojęciem, całkowicie niezwiązanym w danej chwili z domem.

Chyba, że słowo dom jest wypowiadane w kontekście wychowywania, ale wtedy ma na myśli tylko wychowywanie dzieci.

Można by powiedzieć, że jego mózg komunikując się z inną osobą myśli „pudełkowo” (biorę pudełko dom, jak kończę rozmawiać, odkładam go na miejsce, a potem biorę wychowywanie dzieci i zapominam, że mówię o domie)

Jak te różnice w mózgach mają wpływ na kłótnie?

Rzecz jest prosta.

Jesteśmy inni, różni, inaczej myślimy!

różnice między kobietą i mężczyzną

Wymijamy się w komunikacji.

Mężczyzna chce powiedzieć o czymś, opowiada – kobieta zaczyna go krytykować za coś, czego nie miał nawet na myśli.

Kobieta opowiada swoje problemy a mężczyzna stara się jej doradzić, żeby np., odeszła z pracy. W zamian dostaje cios, że nie odejdzie bo jej tam dobrze.

I jak tu zrozumieć kobietę?

Często nadajemy na różnych falach – kobiety o emocjach, mężczyźni o sprawach.

Jedni radzą, drudzy nie słuchają.

Jak nie kłócić się?

Są to dwie proste rady, osobne dla kobiety i mężczyzny.

Dla kobiet:

Staraj się posłuchać, jesteś w tym dobra. Staraj się słuchać go tak, jakby mówił tylko o tym jednym. Bo to co mówi, nie ma związku z czymś co możesz sobie pomyśleć.

On też nie szuka u Ciebie rady, ale szuka tego, żebyś z nim była i dała mu ciepło, zrozumienie.

Dla mężczyzn:

Koniec z radzeniem dla kobiety chyba, że zapyta Cię wprost: „co mam zrobić?”

Wysłuchaj ją i nazwij to w jaki sposób się czuje. Przykładowo kiedy szef na nią nakrzyczał, możesz ją zapytać:

„Czułaś się wtedy poniżona?”

Zobaczysz, że uzna Ciebie za najwspanialszego mężczyznę na świecie i powie, że ją rozumiesz jak nigdy.

Powodzenia!

Zobacz jeszcze ten artykuł:

Czego pragną kobiety – studnia bez dna

One thought on “Dlaczego występują kłótnie między kobietą i mężczyzną?

  1. zgodze sie z autorem artykułu, że my kobietki podchodzimy do zycia emocjonalnie, że musimy sie przede wszystkim wygadac i, że czesto to o czym gadamy nie jest dla nas tak naprawde problemem – my potrzebujemy poprotu to z siebie wyrzucić..z samym zaistniłaym problemem radzimy sobie doskonale…popieram tez stwierdzenie, ze mamy 1000000 żarówek, które naraz sie zapalają co powoduje, ze swietnie koordynujemy na raz kilka spraw…a meżczyźni, no cóż, łatwiej im ogarnąć to życie bo jak mówią o problemie, to tylko o tym jednym i nie maja 1000 myśli na minutę, czyli ( dom dla kobiety= dzieci, zakupy, panie, parsownie, obiad, sprzatanie itd) a ( dom dla meżczyzny= obiad i telewizor) i stąd kłótnie…i co na pozostaje..no cóz kobitki wyrażajmy sie prosto, z mała iloscią słów i ozdobników ( np. zrób zakupy..a nie czy przy okazji jakbys pzrechodziła koło tego sklepu to mógłbys do niego zajrzec, bo potrzebny jest chleb?) gawarntuje, ze moze do sklepu zajrzy, ale co miła kupic nie pamieta…skolei nasi mężczyxni dajcie na sie poprostu wygadać…my nie potrzebujemy rad, my potrzebjemy waszego słuchania..nie słyszenia nas…tylko wysłuchnia i poźniej dania nma spokój, albo jeszcze lepiej – przytulenia nas bez słowa..i po sprawie , gawrantuje, ze kłótni nie bedzie..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *