+48 511 287 438
26-12-2017
kontakt@adamfilipczuk.pl
Zapraszam do rozmowy przez telefon

Zapraszam do rozmowy przez telefon

Nic tak dobrze nie działa, jak wstępna rozmowa przez telefon, ocena sytuacji i decyzja co dalej prawda?

Taką mam specyfikę pracy. Nie pozwolę Cię naciągać na koszty co do rozmów, które miałyby nie skutkować, lub nie mam ku temu kompetencji. Otwarcie Ci powiem, że albo Ci pomogę, albo nie i wtedy poszukamy innego specjalisty. Zdaję sobie sprawę z różnych praktyk psychologów, ale mam jasną i otwartą etykę działania. Czuję się kompetentny? Pomagam. Nie czuję się kompetentny, mówię otwarcie i szukamy innych rozwiązań.

Psycholog jest jak specjalista – nie od wszystkiego

Wyobraź sobie specjalistę nefrologa. Powinien znać się na wszystkim, co się wiąże z nerkami prawda? Niestety wielu z nich tego nie potrafi i odsyła do innych specjalistów. Oczywiście nie chodzi mi o to, że skoro nerki źle funkcjonują i pociągają za sobą wzrok, to powinien się znać na wzroku tak jak okulista. Absolutnie nie, ale powinien się znać na czym to polega i w miarę możliwości zaproponować odpowiednie działania, a nie ukrywać swoją niewiedzę i zajmować się tylko i wyłącznie nerkami. W swoim życiu spotkałem dobrych i wspaniałych specjalistów. Jedni nawet potrafili mi wytłumaczyć, dlaczego tak się dzieje z moim wzrokiem. byłem zaskoczony!

I taką właśnie wyznaję zasadę, że specjalizuję się i pomagam w tym, do czego zostałem powołany. A jak czegoś nie wiem, konsultuję lub odsyłam do innych specjalistów. Oraz druga zasada wiąże się ze znajomością wszystkich dziedzin, które wpływają na małżeństwo. Jeśli czegoś mi brakuje, planuję się dokształcać. Nie udaję Hojraka!

Oto wybrane dziedziny, w których aktualnie działam:

  1. Nałogi związane z komputerem u dzieci i dorosłych
  2. Edukacja między-płciowa
  3. Edukacja w zakresie komunikacji międzyludzkiej, małżeńskiej, rodzinnej
  4. Kryzysy małżeńskie
  5. Budowanie związku „od zera do bohatera w związku”
  6. Doradzam w zakresie poszukiwania drugiej połówki
  7. Doradzam zawodowo, jak pisać CV, Listy motywacyjne i jak szukać pracy
  8. Udzielam wsparcia w każdych drobnych i mniej drobnych kłopotach, wystarczy zadzwonić i spytać co zrobić!

Dla przykładu zobrazuję ostatni punkt, więc pozwól, że zacytuję:

Cześć. Muszę się poradzić. Wiem, że miałam czekać miesiąc, ale już pojawiają się pierwsze schody, bo nie wiem jak reagować.

Sytuacja wygląda tak, że dzisiaj Łukasz chciał do mnie przyjechać po pracy, ale ja spałam krótko, byłam w pracy i na zajęciach, dopiero około 21.30 dopiero wróciłam

Napisałam mu, że będę odpoczywała, po czym On napisał mi, że spotkamy się najwyżej jutro, bo jeszcze jutro jest w Warszawie.

Nie pytając mnie czy będę miała czas

Dodatkowo napisał mi, że mają spotkanie z roku w Pub Przejście i potem chcą iść do klubu i pewnie się przejdzie

Zapytałam czy to planowane spotkanie a on, że na forum piszą właśnie, więc wychodzi, że spontaniczne.

Dla jednych kłopoty są błahe, dla innych nie i zależy im na związkach. Oczywiście rozmowa trwała dłużej i w pewnym momencie dostałem taką wiadomość:

Właśnie otwierasz oczy

Nie wiem czemu, ale często dostaję takie wiadomości.

Przekonuje Cię to?

A co jeśli będzie trzeba porozmawiać? Czy to się wiąże z koniecznością przyjazdu?

Wiesz, zawsze warto porozmawiać w cztery oczy, ponieważ istnieje większa szansa na porozumienie się wzajemne i zrozumienie potrzeb klienta. Jakby nie było, jest to ważny element terapii. Tak czy siak, zdaję sobie sprawę z pędzącego czasu i nie każdy ma możliwość szybszego dostania się do miejsca, gdzie przyjmuje psycholog.

Dlatego jestem otwarty na wykorzystanie innych form rozmów, chociażby poprzez skype, a jeśli nie ma aż takiej potrzeby korzystania ze skype’a, można nawet przez telefon. Miałem w swojej praktyce klienta, który wolał rozmawiać tylko przez telefon i jak się później okazało, pomoc udzieliłem skutecznie.

Pasuje Ci takie rozwiązanie?