3 typy decyzji podczas wyboru partnera

28 sierpnia 2016
4 min. czytania
Adam Filipczuk

Podejmowanie decyzji nie jest proste, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi zmiana naszego życia na wspólnie z drugą osobą. Czasem chcielibyśmy się związać z kimś, kto dobrze nas rozumie, najlepiej bez słów. W lot odgaduje nasze potrzeby i doskonale wpisuje się w rytm naszego życia.

Aby taką decyzję można było podjąć, przedstawię wam w kilku artykułach najważniejsze kwestie związane z wybieraniem partnera. Sądzę, że na uwagę zasługuje również temat związany z wiarą, którą się wyznaje.

Decyzjom towarzyszy kilka czynników, które albo pomagają nam podjąć słuszną decyzję, albo zaciemniają obraz. Niezależnie od tego jaką decyzję chcemy podjąć, istnieje kilka typów ich podejmowania.

Podejmowanie decyzji wymaga pewnego rodzaju dojrzałości. Nie da się ukryć, że aby podjąć właściwą decyzję należy posiadać konkretne informacje w związku z drogą, którą chce się obrać.

Jednak ze względu na dwa aspekty tego artykułu, dojrzałość i typy decyzji, podzielę ten artykuł na dwa. W tym artykule dowiesz się, jakimi decyzjami powinieneś się kierować wybierając partnera.

Podejmowanie decyzji zapewne jest cechą osób dojrzałych. Zanim jednak opowiem o dojrzałości do ich podejmowania, przedstawię kilka rodzajów najczęściej podejmowanych decyzji. Nie będę się wgłębiał w sam proces, który zachodzi podczas wybierania konkretnych rozwiązań.

Dlaczego o tym piszę?

Decyzje są nieodłącznym elementem naszego życia, zarówno podczas czynności codziennych jak i wydarzeń, które mają wpływ na nasze życie. Przykładem takiego wydarzenia, może być chęć oświadczenia się ukochanej.

Ze strony kobiety jest to wymóg podjęcia decyzji o zgodzie lub nie.

Czy warto podejmować decyzje?

Jest to pytanie dosyć retoryczne, ponieważ wiem, że w głębi ducha już odpowiedziałeś, że warto. Być może zaskoczy Cię stwierdzenie, że nie zawsze człowiek podejmuje decyzje. Czasami za człowieka podejmują je inni. A tego już nie można nazwać podjęciem decyzji.

Przykładem tego jest ucieczka od problemów, bezrefleksyjna zgoda na coś, albo chęć uniknięcia konsekwencji. Do tego typu decyzji nie trzeba być dojrzałą osobą. Wręcz przeciwnie, najczęściej tak postępują ludzie niedojrzali.

Obok nich są jeszcze osoby głęboko zalęknione, ale skupiamy się na osobach zdrowych.

Jakie mamy rodzaje podejmowanych decyzji?

Typy decyzji:

Jednym z typów podejmowania decyzji jest ucieczka. Takie decyzje często są podyktowane lękiem przed porażką, odrzuceniem.

W tym przypadku proces decyzyjny w zasadzie nie zachodzi, ponieważ osoba bezwiednie pozwala na działanie innych ludzi w jej życiu. Najczęściej jest to spowodowane lękiem. W przypadku silnych emocji ciężko jest utrzymać obiektywny osąd sytuacji.

Emocje często przysłaniają nam obraz rzeczywistości i konsekwencji jakie nas czekają. Niestety większość takich decyzji kończy się tragicznie dla samej osoby, której to dotyczy uciekanie od „problemów”.

Takimi konsekwencjami może być żal, który utrzymuje się do końca życia. W przypadku wspomnianej wcześniej chęci oświadczenia się jakiejś osobie, można mieć do siebie wyrzuty sumienia, a w gorszym wypadku osoba zostaje samotna do końca życia.

Decyzje na tle emocjonalnym występują również nierzadko. Tutaj już jedną część omówiliśmy wyżej. Istnieje natomiast rodzaj decyzji, które nie dopuszczają argumentów racjonalnych.

W przypadku mężczyzny chcącego się oświadczyć kobiecie, może nim kierować wygląd potencjalnej partnerki i to, że jest dla niego miła. Nie zastanawia się jaki kobieta ma charakter, jaką będzie dla niego żoną, matką dla jego dzieci i kochanką dla niego.

Moim zdaniem decyzje takie są jak loteria. Albo trafisz na dobrą osobę, albo zwiążesz się z kimś, kogo nie znasz i będziesz uczył się jej na nowo, ponieważ kiedy minie okres zauroczenia obudzisz się z poczuciem, że jej w ogóle nie znasz.

Decyzje wyważone cechują się tym, że zarówno emocje jak i rozsądek mają swoje miejsce i najczęściej wartości tych cech równoważą się. Pod uwagę brane są emocje i rozsądne argumenty po połowie.

Wróćmy na chwilę do mężczyzny, któremu podoba się kobieta. Oprócz tego, że jest mu dobrze z nią, będzie obserwował jak się zachowuje, jak rozmawia z kolegą czy koleżanką.

Aby to lepiej zobrazować przytoczę przykład rozmowy kobiety przez telefon. Powiedzmy, że podczas rozmowy kobiety z jej kolegą przebywał u niej chłopak. Gdy telefon zadzwonił, jemu pozostało być cicho do końca rozmowy.

Podczas konwersacji telefonicznej jego ukochanej, nagle pojawiło się zdanie:

Nie wiem, to Twoja sprawa, Ty jesteś facetem.

Jest to już jeden z sygnałów dla chłopaka, że dziewczyna może szukać w przyszłości w nim oparcia, lub do niego będzie należało podejmowanie ważniejszych decyzji w rodzinie.

W przypadku decyzji emocjonalnych, taki argument w ogóle by mu się w głowie nie pojawił. A jeśli później by się okazało, że jemu ciężko dbać o to, mogą powstać kłótnie, jak nie kryzysy.

Decyzje racjonalne cechują się głównie argumentami zdroworozsądkowymi. Nie twierdzę, że jest to najlepszy sposób podejmowania decyzji, ponieważ jako ludzie, jesteśmy zaopatrzeni również w uczucia, które mają ogromną rolę w naszym życiu.

Nasz przysłowiowy „Kowalski” mógłby w taki sposób wtedy myśleć:

Jest ładna, to znaczy, że będę mógł się z nią wszędzie pokazać. Ubiera się dobrze, więc będzie pasowała do mojego biznesu.
Ma miłą aparycję, więc znajdzie u mnie pracę.
Potrafi gotować, dlatego nie będę się martwił, czy kiedyś ugotuje mi coś, czego nie zjem.

Z punktu widzenia psychologii, mogę śmiało powiedzieć, że jego związek będzie albo nietrwały, mało bogaty, albo jego kobieta kiedyś od niego odejdzie.

Zatem jakimi decyzjami lepiej się kierować?

Moim zdaniem należy zwrócić uwagę na swoje uczucia. One podpowiadają nam, czy w związku z taką czy inną decyzją, będę się dobrze czuł. Czy ta kobieta, której chcę się oświadczyć, budzi we mnie sporo emocji pozytywnych?

Drugą sprawą jest ocena merytoryczna jej osoby, rodziny, zachowań, poglądów, wartości i przede wszystkim jakiej jest wiary.

O wierze i o innych argumentach opowiem w innych artykułach. opowiem również na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu takiej decyzji. Chociaż wiem, że i tak większość tych decyzji jest dość subiektywna (więcej lub mniej emocji w nich – brak wyważenia), to jednak wierzę, że powyższe porady mogą komuś się przydać.

Dlatego moim zdaniem najlepszymi decyzjami są decyzje wyważone.

O autorze
Nazywam się Adam Filipczuk. Od 2017 roku przeprowadziłem ponad 4000 godzin psychoterapii. Z moich usług skorzystało co najmniej 300 klientów do dnia dzisiejszego (listopad 2020). Jestem osobą bardzo wrażliwą i nastawioną bardzo mocno na relację z klientem. Po za tym, że prowadzę bloga, zajmuję się akwarystyką i jestem szczęśliwym mężem i ojcem 6 letniej córeczki Marysii.

Mogą Cię zainteresować

Adam Filipczuk © 2024 All rights reserved.
Strona stworzona przez BrandUP!