Dwa światy i płot

19 maja 2018
2 min. czytania
Adam Filipczuk

"Ogród, Labirynt i Płot"

Wyobraź sobie swój kobiecy świat, mężczyzno wyobraź sobie swój męski świat. Ostatnio na terapii przedstawiłem pewien obraz rozpadającego się związku z powodu kobiecej tendencji do kontroli mężczyzny.

Ta tendencja do kontroli różni się od tej męskiej i za chwilę wam wyjaśnię, na czym ona polega. Zanim to zrobię, wyobraź sobie swój świat, najpierw kobiecy.

Świat kobiecy:
Wyobraź sobie swój dom z ogrodem. Twój ogród, bo na nim się skupimy, jest pełen wąskich, ładnych ścieżek, gdzie po bokach rosną różnego rodzaju kwiaty, róże, lilie. W centrum tego ogrodu jest mały stawik, z kolorowymi rybkami i ławeczką przy nim. Są drobne krzewy. Ogród jest pełen kwiatów drobnych, podzielony na sfery z różnymi kwiatami.

Świat męski:
Też wyobraź sobie dom z ogrodem. Tylko, że twój ogród jest złożony z samego labiryntu o wysokim krzaku tak, że nie widać co się dzieje ponad nim. W centrum tego labiryntu jest fontanna, gdzie spędzasz sobie czas czytając książkę.

Oba światy są po sąsiedzku. Kobieta i mężczyzna są właśnie tymi sąsiadami, jak Pawlakowie i Kargulowie z "Sami Swoi". Chodzi mi o to, że te dwa ogrody dzieli płot, a w nim jest bramka po środku.

Jak wygląda kobieca tendencja do nienaturalnego budowania związku?

Wygląda to tak, że kobieta chciałaby, aby mężczyzna wszedł do jej ogrodu i się nim zajął. To jest jej świat, czuje się w nim pewnie, chciałaby, żeby on też się tak czuł. Gdyby weszła do ogrodu z labiryntem, zapewne by się zgubiła i nie bardzo chce czekać, aż on podejdzie i ją oprowadzi po nim.

Lepiej jest zaprosić go do swojego ogrodu, wręcz wciągnąć, tylko dlatego, że czuje się wówczas bezpieczniej. Chciałaby, żeby on się zaaklimatyzował w jej ogrodzie i zajął się nim.

Często się na to godzimy, chociaż sytuacja raczej jest kuriozalna i na inny artykuł. Wchodzimy, staramy się ten ogród ogarniać itd. Nagle pojawia się moment, kiedy kwiaty są źle przycięte, tam coś się zmieniło, staw zapełniły karpie a ławeczka już nie jest zielona tylko zarośnięta chaszczami.

Potrafię sobie wyobrazić jak dziwnym jest teraz kobiecy świat. Ona staje w obliczu wściekłości, braku zaufania, bo ten ją zawiódł i zrobił źle. Przecież miało być tak, jak ona tego chciała!

Następuje kontrola jakości ogrodu i zamiar "naprawiania dobrego chłopaka", który po swojemu chciał dbać o jej świat. Niestety, pouczanie i rozkazywanie sprawia, że ten się wycofuje, zaczyna się złościć, przestaje się angażować, albo walczy z nią i odchodzi.

A co gdybyś przekroczyła płot? Znalazłabyś się w ogrodzie ci nieznanym. Nie bardzo chcesz czekać, ale gdybyś to zrobiła, to zauważyłabyś pewnie, że on po ciebie idzie. Podaje Ci rękę i zaczyna oprowadzać.

Czujesz się kobieco?

A widzisz... wiesz, problem polega na tym, że jesteście na razie sąsiadami. Ten płot ma być. Musicie przekraczać przez jakiś czas bramkę, zanim zaczniecie budować związek. Musicie poznawać się i sprawdzać, jak funkcjonują wasze ogrody. Bez kontroli, wraz z cnotą cierpliwości.

Załóżmy, że już płot znika. To jest czas na to, aby oba światy połączyć. On pozwala ci wejść do jego ogrodu, a Ty masz pozwolenie na zasadzenie swoich kwiatów tam, gdzie możesz, gdzie czułabyś się dobrze. Jednocześnie pozwalasz na zmianę swojego ogrodu w taki sposób, by połączenie labiryntu i Twojego ogrodu sprawiło niezłe wrażenie.

Na przykład przy ścianach labiryntu rosną różne, lilie wzdłuż drogi a w centrum, gdzie była fontanna, pojawia się staw, ławeczka już oczyszczona z chwastów i dodatkowy daszek nad nią. Może nawet jest nowa lampa w stylu retro.

Podoba Ci się?

O autorze
Nazywam się Adam Filipczuk. Od 2017 roku przeprowadziłem ponad 4000 godzin psychoterapii. Z moich usług skorzystało co najmniej 300 klientów do dnia dzisiejszego (listopad 2020). Jestem osobą bardzo wrażliwą i nastawioną bardzo mocno na relację z klientem. Po za tym, że prowadzę bloga, zajmuję się akwarystyką i jestem szczęśliwym mężem i ojcem 6 letniej córeczki Marysii.

Mogą Cię zainteresować

18 lipca 2022
< 1 min. czytania

Głupota w relacji

18 lipca 2022
< 1 min. czytania

Nieświadomość

Adam Filipczuk © 2023 All rights reserved.
Strona stworzona przez BrandUP!