Jaki masz sposób myślenia?

6 maja 2016
2 min. czytania
Adam Filipczuk

Co widzisz na powyższym obrazku? Sposób myślenia ma wpływ na nasze życie. Jaki jest Twój styl myślenia?
Pomyśl przez chwilę, w jaki sposób komunikujesz się z innymi ludźmi.

Czy kiedy słuchasz swojej mamy, od razu pojawia się myślenie „znowu to samo…”?

Jeśli ktoś autem zajedzie Ci drogę, co sobie w duchu mówisz? Czy przypadkiem „co za kretyn, przecież mógł spowodować wypadek!”

Czy jeśli ktoś mówi Ci o polityce a Ty twierdzisz inaczej. Co wtedy robisz? Próbujesz tą osobę przekonać do swoich racji?

Jeśli ktoś proponuje Ci rozwiązanie sytuacji, które uważasz za bezsensowne. Czy zaczynasz tą osobę krytykować?

Zastanów się dobrze, czy z powyższych propozycji zdarza Ci się zachować podobnie. Zauważ też, że w takim sposobie myślenia uwalnia się ogromna ilość negatywnej energii. Tracisz wtedy nerwy, zdrowie na takie sytuacje, stajesz się poddenerwowany do końca dnia. Blokuje się wtedy myślenie z powodu nadmiaru emocji i przez jakiś czas nie jesteś w stanie wykonać swojej pracy, albo co gorsza zaczynasz kłótnie z rodziną.
Teraz zastanów się, czy na powyższe sytuacje reagujesz w ten sposób:

Mama: „ma rację, wagarowałem w szkole”, „fakt, za chwilę może się okazać, że będę miał dziecko”, „pewnie zdenerwowała się, ciekawe co ją wyprowadziło z równowagi?”

Zajechana droga autem: „mógł mnie nie widzieć, w końcu jest ciemno”, „pewnie myślał, że zdąży”, „ciekawe czy przypadkiem na coś choruje i o tym nie ma pojęcia”

Polityka: „cieszy mnie, że ma takie takie czy inne poglądy, sprawdźmy czy moje poglądy są słuszne”, „dokładnie go wysłucham, a potem podejmę decyzję podczas wyborów”

Rozwiązanie sytuacji: „uważnie go wysłucham, może uda się coś razem zrobić”, „sprawdzę czy jego pomysł nie jest lepszy od mojego, albo czy lepiej pomyśleć wspólnie o jeszcze innym rozwiązaniu i go ulepszyć”
Dwa style myślenia

Powyższe przykłady dotyczą dwojakiego sposobu myślenia. Pierwszy opisany przykład opisuje osoby o twardych postawach względem innych ludzi. Ciężko się z takimi osobami rozmawia, ponieważ od razu wiedzą co Ci siedzi w głowie i co chcesz im przekazać. Uważają, że wiedzą lepiej od innych, co sprawia że jest niezmiernie trudno o konstruktywną komunikację. Źle znoszą krytykę. I chociaż w „każdym kłamstwie jest ziarno prawdy”, powiedzenie to staje się dla nich zgubą. Śmiało, można powiedzieć, że jest lustrem dla myślenia tych osób. Nawet jeśli zdarzy im się kogoś słuchać, to tylko dlatego że chcieliby potwierdzić swoją rację. Prawdopodobnie są tylko nieliczne dziedziny życia, w których jest w stanie myśleć ponad emocjami i to co podpowiadała mu przeszłość. Osoby takie nazywam „zapatrzonymi w siebie”. Często gubi ich egoizm i duma, nawet gdyby działali w imię altruizmu.

Drugi sposób myślenia nazywam „otwarty na innych ludzi”.

Ten sposób myślenia pozwala na racjonalne przeanalizowanie sytuacji także z punktu widzenia osoby trzeciej. Takie osoby cechuje opanowanie w sferze emocjonalno-wolitywnej, O ile w pierwszym sposobie większość ludzi zachowuje się zgodnie z tym co czują, to jednak emocje nimi sterują i przekonania ukształtowane z przeszłości, o tyle w drugim podejmuje się decyzje słuszne. Decyzje takie rzadko są krzywdzące dla oponenta i dla osoby, która podejmuje przedsięwzięcie. Takim osobom łatwiej osiągnąć sukces w życiu osobistym, biznesowym, rodzinnym i duchowym.

PS: Jaką kobietę widzisz na obrazku?

Odpowiedź zostaw w komentarzu!

O autorze
Nazywam się Adam Filipczuk. Od 2017 roku przeprowadziłem ponad 4000 godzin psychoterapii. Z moich usług skorzystało co najmniej 300 klientów do dnia dzisiejszego (listopad 2020).

Jestem osobą bardzo wrażliwą i nastawioną bardzo mocno na relację z klientem. Po za tym, że prowadzę bloga, zajmuję się akwarystyką i jestem szczęśliwym mężem i ojcem 6 letniej córeczki Marysii.

Chcesz więcej informacji? Dołącz do społeczności

Zapraszam Cię do mojego newslettera. Bedę do Ciebie pisał o życiowych sprawach, o tym, co bezpośrednio dotyczy każdego z nas.

Do zobaczenia :)
Podając swoje imię, adres e-mail oraz klikając przycisk "Zapisz się" zapisujesz się do mojego newslettera. Będę przetwarzać Twoje imię oraz adres e-mail w celu przesyłania Ci informacji handlowych na podany przez Ciebie adres e-mail w postaci newslettera.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Adam Filipczuk. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, a także ich przenoszenia. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Adam Filipczuk © 2022 All rights reserved.
Strona stworzona przez BrandUP!