Jakiego szukać partnera do związku?

27 kwietnia 2016
3 min. czytania
Adam Filipczuk

Na co należy zwrócić uwagę przy ocenianiu zgodności drugiej osoby z naszą osobowością? Co jest główną przyczyną rozpadu związku? W jaki sposób się przed tym uchronić już podczas szukania swojej drugiej połówki. Jeśli zadajesz sobie te pytania lub podobne, to w tym artykule mam nadzieję, że znajdziesz odpowiedź.

Marzenia

Nasze marzenia krystalizują się w wieku nastoletnim. Jesteśmy wówczas najbardziej krytycznie nastawieni do świata, ludzi, rodziców, rodzeństwa. Chcemy zmieniać świat i każde hasło o zmianach na lepsze porywa nasze serca. Mamy w sobie dość emocji i siły, by zacząć zmieniać go. Jako dojrzali ludzie, acz niedojrzali doświadczeniem bierzemy na swoje barki brzemię zmian na lepsze. Chcemy by świat stawał się piękniejszy, bardziej przyjazny i to my czujemy się odpowiedzialni za wizję lepszego świata.

Potem przychodzi czas szkoły ponadgimnazjalnej, wyższej, policealnej. Rodzice wpajają nam pewne zasady życiowe, oraz sposób w jaki powinniśmy dbać o siebie i o rodzinę. Przejmujemy od nich stan umysłu, sposób działania, myślenia, przekonania. Na ich podstawie moderujemy dotychczasowy pogląd na świat, włączając w to również niedawne przeżycia. Marzenia zostają usadowione w naszych sercach już na zawsze, albo zostają zepchnięte na dalszy plan. Ideałem byłoby poznać swój sens życia i spełniać owe marzenia.

Marzenia zostają usadowione w naszych sercach już na zawsze, albo zostają zepchnięte na dalszy plan. Ideałem byłoby poznać swój sens życia i spełniać owe marzenia.

One nadają naszemu życiu sens. Sprawiają, że chce nam się żyć i pomagać innym ludziom. O ile lepszy byłby ten świat, gdyby każdy chciał go ulepszać. Niestety część z nas gdzieś znika za telewizorami, ekranami monitorów czy telefonów. Część naszego życia zostawiamy pracując dla znienawidzonego pracodawcy, tylko dlatego że wpojono nam niemożliwość realizacji marzeń. one miałyby być tylko po to, żeby były.

Marzenia nadają naszemu życiu sens. Sprawiają, że chce nam się żyć i pomagam innym ludziom.

Wizja przyszłości w związku

Każda kobieta i mężczyzna reagują w inny sposób na realizację swoich marzeń i tak samo inaczej podchodzą do tej sprawy. Te same marzenia dla jednych będą realizacją czyichś marzeń jednocześnie spełniając swoje a dla innych zapraszanie partnera do swojego życia. Tyle tylko, że kobieta zrobi to w zupełnie inny sposób niż mężczyzna.

Skupiając się na poszukiwaniu partnera życiowego należy pamiętać o marzeniach. Jest to pierwsza rzecz o której Twój partner powinien wiedzieć i o czym Ty powinieneś się dowiedzieć od niego. Jeśli wasza wizja życia gdzieś się rozmywa, porozmawiajcie o tym, w jaki sposób będziecie ją realizować. Jest to kluczowe z punktu widzenia utrzymania związku w przyszłości. Jeżeli osoba z którą chcesz spędzić wspólne życie nie ma sprecyzowanej wizji życiowej, istnieje spore prawdopodobieństwo rozminięcia się na zakrętach trudności, obowiązków, stresu. Dobrze by było, gdybyście mogli ułożyć wspólne plan realizacji swoich marzeń. Przykładowo jeżeli jesteś osobą kreatywną i masz wizję założenia fundacji, zwróć uwagę czy Twój partner będzie miał cechy uzupełniające Twoje predyspozycje. Zapytaj go, czy ta wizja którą realizujesz będzie zgodna z tym co chciałby osiągnąć potencjalny partner.

Kiedy przychodzą różne trudności, obowiązki, praca, zadania, bardzo  łatwo o wytykanie drugiej osobie niedociągnięć. Wtedy możecie sięgnąć do wspólnych marzeń i jeszcze raz prześledzić, co warto w tej sytuacji zrobić. Niedopuszczalnym jest, aby partner pozostał wtedy sam. Napływ emocji i stresu może powodować podjęcie decyzji słusznej tylko z punktu widzenia osoby będącej w stanie presji. Wtedy jest potrzebna ocena partnera a jeśli trzeba wsparcie.

Błąd, który kosztuje rozpad związku

Brak wsparcia dla drugiej połówki, spowoduje szereg nawarstwiających się problemów. Osoba będąca w stanie dużego stresu, bez wsparcia ma utrudnioną szansę na podjęcie decyzji obiektywnie słusznej dla obojga. Zaczyna się rozchodzenie na różne strony i zasiewane ziarna egoizmu do swojego serca. Pojawia się krytyka dla drugiej osoby, wieczne wytykanie błędów, jednocześnie zapomina się o zrozumieniu dla partnera. Jeżeli w porę się nie zorientujemy, że gdzieś nasze marzenia zanikły, to taki związek będzie się dalej rozpadał niezależnie od tego, czy jedno czy oboje zrezygnowali z marzeń. Taka sytuacja jest jednoznaczna z utratą sensu życia a tym samym tracimy szansę na dalszy rozwój w związku. Istnieje wiele małżeństw, które chowają dzieci, zarabiają pieniądze, żyją obok siebie nie rozmawiając o tym co piękne i radosne. Zostaje tylko przyzwyczajenie i próba rozwiązywania niekończących się problemów. W gorszym wypadku dochodzi do rozwodów, separacji.

Marzenia i wspólne realizowanie ich, są podwaliną pod związek. Dają one wspólne pole do uzupełniania się. Dzięki nim nawet w pracy i trudnościach, znajdujemy dla siebie czas.

Życzę Ci znalezienia właśnie takiej osoby do związku, która pokocha to co robisz i zechce z Tobą brać w tym udział. Są one fundamentem rozwoju związku. Reszta spraw jest dodatkiem do sensu istnienia takiego związku.

Przeczytaj też o tym, jak głód miłości wpływa na wybór partnera.

O autorze
Nazywam się Adam Filipczuk. Od 2017 roku przeprowadziłem ponad 4000 godzin psychoterapii. Z moich usług skorzystało co najmniej 300 klientów do dnia dzisiejszego (listopad 2020). Jestem osobą bardzo wrażliwą i nastawioną bardzo mocno na relację z klientem. Po za tym, że prowadzę bloga, zajmuję się akwarystyką i jestem szczęśliwym mężem i ojcem 6 letniej córeczki Marysii.

Mogą Cię zainteresować

Adam Filipczuk © 2024 All rights reserved.
Strona stworzona przez BrandUP!