Różnice w mózgach kobiety i mężczyzny – istotne czy nie?

23 sierpnia 2016
5 min. czytania
Adam Filipczuk

Każdy kto się zastanawia nad kobietą lub mężczyzną i ich wzajemnych relacjach z pewnością zauważa, że są jakieś typowe różnice między nimi. Psychologowie podkreślają wagę różnic między naszymi mózgami, kobiety narzekają na niedomyślność mężczyzn a mężczyźni na kobiet zmienność.

Ciekawą sprawą jest też to, że dla kobiet bulwersujące jest patrzenie na ich piersi przez mężczyzn lub na tyłek. Denerwuje je, jeśli facet nie patrzy w oczy.

Gdzie tu jest romantyzm?!

A mężczyźni… No właśnie, dla nich niezrozumiałe jest bycie chwiejnym. Kobieta teraz kocha a za chwilę nienawidzi. Faceci często nie radzą sobie z tego typu emocjonalnymi reakcjami.

Mówi się, że kobiety są lepsze od mężczyzn w mówieniu i pisaniu a mężczyźni od kobiet w majsterkowaniu i pracy fizycznej. Tak samo w biznesie na stanowisku menedżerskim obie płcie skupiają się na innych aspektach swojej pracy. Kobiety są częściej skłonne do relacji a mężczyźni traktują pracowników bardziej zadaniowo.

Oczywiście to są tylko predyspozycje i wszystko można przemodelować i się nauczyć.

Czy więc różnice, które są pokazane w badaniach mózgu przez psychologów płci, są na tyle istotne aby można było mówić o tym, że mężczyźni są z Marsa a kobiety z Venus?

Czy różnice w mózgach obu płci, są na tyle istotne by mówić, że jesteśmy z innych planet?

Najczęściej wyłaniane na pierwszy plan różnice między kobietami i mężczyznami dotyczą czynności, które są wykonywane na co dzień, na przykład mówienie, pisanie, majsterkowanie, posługiwanie się rzeczami, relacje interpersonalne, podejście do spraw codziennych, reakcje na różne bodźce.

Kobiety zazwyczaj są lepsze w uczeniu się, pisaniu, mówieniu. Główna ich rola skupia się na komunikacji z innymi osobami, natomiast mężczyźni są nastawieni bardziej na interakcje z rzeczami. Płeć piękna trafniej odczytuje emocje drugiej osoby, co się wiąże z większą ilością połączeń nerwowych pomiędzy obiema półkulami mózgu.

Jest to oczywiście z grubsza zarys różnic w funkcjonowaniu naszych mózgów, ponieważ nie to jest teraz celem tego artykułu.

Różnice pomiędzy mózgami kobiet i mężczyzn – są istotne czy nie?

Psychologowie są bardzo podekscytowani nowymi odkryciami z tej dziedziny, ponieważ jest to tajemnica, która nadal jest trudna do odgadnięcia. Różnice te możemy obecnie zaobserwować podczas interakcji z drugą płcią a ich odkrycie od strony strukturalnej mózgu wymaga szeroko zakrojonych i całościowych badań.

Nie zmienia to faktu, że te różnice istnieją. Jednak odkrycie nowych aspektów funkcjonowania naszych mózgów powoduje ich jednoczesną demonizację w świecie pseudo-psychologów, coach’ów, którzy często opierają się na tych badaniach, sugerując że druga płeć taka jest i tyle.

Tutaj trzeba zachować pewną ostrożność, ponieważ jak wskazuje Lise Eliot autorka książki „Różowy mózg, niebieski mózg”, takie podejście może prowadzić do stereotypizacji. Nie chcę powiedzieć, że stereotypy są złe, ponieważ spełniają one pewną ważną funkcję w naszym życiu, ale chcę jedynie przestrzec przed wykorzystaniem stereotypów i badań do usprawiedliwiania swojego zachowania.

Badania oczywiście pomagają wzajemnie się zrozumieć i jednocześnie dopasować. Jak pokazują psycholodzy, warto takie badania wykorzystać do tego, by uczyć ludzi wzajemnego poszanowania do odmienności. Sądzę, że dzisiaj jest to bardzo potrzebne zwłaszcza, że obecnie panuje trend wśród kobiet, by dorównywać mężczyznom w wielu dziedzinach.

Nie mogę tego nazwać inaczej, skoro powstają nawet organizacje kobiet, które domagają się równouprawnienia a przecież od zawsze wiadomo, że kobiety funkcjonują inaczej i z pewnymi sprawami, tak jak mężczyźni w sprawach kobiecych, sobie nie radzą.

Różnice te choć występują, sygnalizują jak bardzo się różnimy w sposobie funkcjonowania.

Uwaga!

Napisałem w sposobie funkcjonowania, ponieważ wiele kobiet jak i mężczyzn potrafi wręcz po mistrzowsku wykonywać zawód, który do niedawna był okrzyknięty jako typowo męski, czy kobiecy. Chociażby sprzątanie domu, albo nauczyciel fizyki czy matematyki.

Mówimy tutaj o zupełnie innym aspekcie. Jest to aspekt organiczny, który sięga sfery emocjonalno wolitywnej. Ze względu na ilość połączeń między półkulami, mężczyźni gorzej sobie radzą z interpretacją emocji w przeciwieństwie do kobiet, natomiast kobiety nierzadko skupiając się na jednej czynności, wykonują jeszcze sprzątanie, gotowanie, opiekę nad dzieckiem, pranie, kiedy mężczyznę już dawno by szlag trafił.

Istnieje jednak pewne ograniczenie z powodu tych różnic.

Każde wykonywane czynności jest określone pewnymi predyspozycjami ze strony mózgu. I tak jeśli mózg kobiety jest nastawiony na relacje interpersonalne, to wiadomym jest, że mężczyźni nigdy nie osiągną takiego rozwoju emocjonalnego jak kobiety. Nawet w badaniach psychologicznych pod względem wyników, mężczyźni mają obniżone normy w stosunku do norm kobiet.

Tak samo kiedy mężczyźni mają więcej połączeń między przodem i tyłem półkul mózgowych, co oznacza, że lepiej sobie radzą w czynnościach oko – ręka, to kobiety choć mogą się tego nauczyć z powodzeniem, to nie będą nigdy tak dobre jak mistrzowie typu męskiego w swojej dziedzinie.

A chociaż kobiety mogą się poczuć urażone tym stwierdzeniem, to zaznaczę, że jest w tym dużo plusów. Mianowicie kobiety ogarniając dom potrafią to robić szybko i „mieć oczy z tyłu głowy”, kiedy mężczyzna by spalił wodę w garnku, dziecko byłoby zasikane, albo ubabrane w mące a pralka już dawno by wylała na podłogę.

Coś za coś. Jeśli w czymś jestem dobry, to w innym muszę ustąpić.

Po za tym znacie to?:

Dlaczego Bóg stworzył najpierw mężczyznę?
Ponieważ najpierw się robi szkic, a potem dzieło.

Tak więc drogie Panie, jesteście stworzone po to, by czasami uratować nam życie. A panowie po to, by życie było pełne przygody, emocji i bezpieczeństwa.

Choć różnice w mózgach są niewielkie, bo około 10% mózgu kobiet i mężczyzn się różni, to jednak w życiu codziennym potrafi nieźle dać w kość dwóm płciom, które próbują się porozumieć.

Jednak patrząc od strony porównawczej na mózgi, stwierdzić można że te różnice nie są istotne, to mają jednak ogromny wpływ na wzajemne funkcjonowanie.

Skąd wynikają te różnice?

różnice w mózgach kobiet i mężczyznSięgając odrobinę biologii można by powiedzieć, że gdyby na świecie nie istniał testosteron, to mężczyzn by nie było. Dzieje się tak dlatego, ponieważ bez działania testosteronu w okresie prenatalnym, fenotypowo (wygląd) rozwija się dziewczynka.

Są przypadki urodzeń dziewczynek, które czują się chłopcami, kiedy komórka jajowa łączy się z plemnikiem Y a kod genetyczny „nawalił” w taki sposób, że hormon testosteron nie jest produkowany w wystarczającej ilości. Ale to już temat na inny artykuł.

Dla kobiet najważniejszym hormonem jest estrogen, który przyjmowany przez mężczyzn zmienia ich ciało w kobiece. Tak samo zaczyna wpływać na jego mózg.

Dla mężczyzn tym hormonem jest testosteron, który powoduje wysunięcie się narządów płciowych na zewnątrz i ich odpowiednie ukształtowanie.

Stąd też hormon działający na kobietę lub mężczyznę, będzie miał wpływ także na rozwijający się mózg. Ogólnie rzecz biorąc, mózg rozwija się tak samo jak płci przeciwnej. Istnieje jednak różnica, w postaci połączeń nerwowych i rodzaju ukształtowania mózgu, na który działa odpowiedni hormon.

Oba mózgi potrafią się uczyć zawodów, języków obcych, codziennych czynności.

Pragnę tylko zwrócić uwagę na sposób ich wykonywania i uczenia się.

Jak więc łatwo sprawić żeby kobieta coś zapamiętała?
Daj jej papiery rozwodowe.

Między innymi to dlatego kobiety zakochują się w mężczyznach, którzy wiedzą czego chcą. Oni po prostu serwują im przygodę pełną emocji. Nie tylko filmach jest tak, że kobieta zakochuje się w bohaterze akcji, ale także w badaniach udowodniono, że emocje są silnym czynnikiem wywołującym bliższe relacje. To między innymi z tego powodu matka po porodzie zakochuje się w swoim dziecku.

Mężczyzna pokochuje je z czasem poprzez interakcję z maluchem.

O autorze
Nazywam się Adam Filipczuk. Od 2017 roku przeprowadziłem ponad 4000 godzin psychoterapii. Z moich usług skorzystało co najmniej 300 klientów do dnia dzisiejszego (listopad 2020). Jestem osobą bardzo wrażliwą i nastawioną bardzo mocno na relację z klientem. Po za tym, że prowadzę bloga, zajmuję się akwarystyką i jestem szczęśliwym mężem i ojcem 6 letniej córeczki Marysii.

Mogą Cię zainteresować

Adam Filipczuk © 2024 All rights reserved.
Strona stworzona przez BrandUP!