Jak dojrzeć do decyzji o byciu z kimś i nie tylko

8 września 2016
4 min. czytania
Adam Filipczuk

Znamy już 3 typy podejmowanych decyzji. A wiemy przecież, że forma w jakiej jesteśmy pod tym względem, procentuje nam w jakości życia zwłaszcza z ukochaną osobą.

Rodzaj podejmowanych decyzji niesie za sobą pewnego rodzaju konsekwencje. Nieraz możemy je przewidzieć, jeśli wybieramy wyważony sposób ich podejmowania.

Sposoby i typy podejmowanych decyzji omówiłem w poniższym artykule:
3 typy decyzji podczas wyboru partnera

Teraz chciałbym odnieść się do tego, co powoduje, że jedni podejmują wyważony typ decyzji a inni emocjonalny, a jeszcze inni racjonalny. Nie wspomnę o decyzjach ucieczkowych, ponieważ dla mnie są pewnego rodzaju zaburzeniem w tej materii.

Nie ma znaczenia, czy decyzje dotyczą wyboru partnera czy czegoś innego. Dojrzewanie zawsze ma miejsce w tej materii.

Od razu zaznaczam, że dojrzałość do podejmowania decyzji jest niejednoznaczna. To że ktoś dojrzał do podjęcia dobrej decyzji w danej materii, nie oznacza, że może być dojrzałym człowiekiem wewnętrznie.

Dojrzałość o której tutaj wspomnę nie ma żadnego związku z dojrzałością człowieka jako osoby, a jedynie z nabraniem doświadczenia w danej dziedzinie lub przeżyciem jej.

Jeśli chcesz poznać w jaki sposób dojrzewasz do podejmowania decyzji, czytaj dalej.

Czym jest dojrzałość do podejmowania decyzji?

Akapity dwa wyżej napisałem, że dojrzałość do podejmowania decyzji wiąże się z pewnego rodzaju doświadczeniem lub przeżyciem jakichś wydarzeń, które mają związek z daną decyzją.

Dojrzałość człowieka ogólnie, zawsze ma związek z podejmowaniem decyzji właściwych, ale już dojrzałość do podejmowania decyzji nie ma związku z dojrzałością człowieka jako takiego, a przynajmniej nie zawsze.

Dzieje się tak, ponieważ człowiek dojrzały wewnętrznie jest bardzo poukładany. To człowiek, który żyje w zgodzie ze sobą i nie mają na niego wpływu wydarzenia lub inne osoby. Ciężko jest mu zepsuć humor.

Chociaż to zbyt ogólne pojęcie dojrzałości człowieka. Jednak różni się od dojrzałości do podejmowania decyzji. Ponieważ na tą pierwszą składa się niewyobrażalna ilość czynników.

Natomiast na dojrzałość do podjęcia decyzji składa się mniej zasobów. Między innymi są to przeżycia, emocjezwiązane z daną sprawą. Pod uwagę jest też brana wiedza, którą nabyliśmy wcześniej i doświadczenie w związku z podobnymi sytuacjami.

I teraz w zależności od rodzaju zasobów jakie posiadamy oraz wyważenie powyższych czynników, podejmujemy bardziej lub mniej trafną decyzję.

Ale to nie wszystko. Pozostaje jeszcze sposób w jaki dojrzewamy do podjęcia decyzji.

dwa sposoby dojrzewania do decyzji

2 sposoby dojrzewania do decyzji

Podejmując różne decyzje i analizując zachowanie wielu osób w biznesie, oraz związkach zauważam pewnego rodzaju skłonność do podejmowania dobrych lub nie – decyzji.

Decyzjami dobrymi nazywam takie, które w swoich konsekwencjach pomagają wznieść jakość życia człowieka na wyższy poziom. Stajemy się przez to bardziej pewni tego co robimy i nabieramy pewności siebie.

Decyzjami złymi nazywam takie podejmowanie decyzji, które powodują dalszą rozterkę po wykonaniu działania. Typową taką decyzją jest ucieczka i nierzadko decyzja emocjonalna.

Oprócz tego, że mamy dwa rodzaje konsekwencji, to jeszcze pozostaje fakt, że niektórzy potrzebują dojrzeć do osobistych decyzji. Dla jednych jest to decyzja o szukaniu chłopaka, oświadczynach, dla innych będzie to podjęcie próby wykonania remontu pokoju osobiście.

Aby podjąć takie decyzje potrzeba do nich dojrzeć.

Dojrzewanie do podejmowania decyzji dzieje się na dwa sposoby.

Emocjonalne dojrzewanie

Zaznaczam, ze jak w poprzednich akapitach nazwałem dobrą lub złą decyzją, tak tutaj tego nie zrobię, ponieważ dojrzewanie jest sprawą osobistą i oba sposoby są jak najbardziej w porządku.

Nie mają też przełożenia na jakość podejmowania decyzji, ale mają w sobie pewnego rodzaju doświadczenie przy wykonywaniu procesu decyzyjnego.

Emocjonalne dojrzewanie jest zwykle rozciągnięte w czasie i cechuje się łagodniejszymi odczuciami, które towarzyszą sprawie podejmowania decyzji.

Osoba taka dłużej się zastanawia nad tym, co ma zrobić. Pyta różnych ludzi nie po to, żeby dostać wiedzę na jakiś temat, ale po to, żeby najczęściej uzyskać aprobatę dla konkretnych działań.

W jej sercu pojawiają się różne emocje, od lęku aż po radość, kiedy myśli się o pozytywnych konsekwencjach działania.

Tutaj to emocje grają główne skrzypce, ponieważ dopóki one się nie uspokoją i nie oswoją z tą sprawą, osoba nie podejmie decyzji.

Rozsądek podpowiada

To drugi rodzaj decyzji. Również jest dobry, ale moim zdaniem bardziej efektywny.

Tutaj osoba taka wie co oznaczają emocje w związku z daną sprawą. Dlatego bardziej skupia się na szukaniu wiedzy dotyczącej konkretnych działań.

Osoba stara się poskramiać emocje, zwłaszcza lęk.

Zdaje sobie sprawę z przeżywanych emocji i podejmuje decyzje takie, które pozwolą przewidzieć najbardziej trafne i odpowiednie dla tej osoby konsekwencje działania.

Można powiedzieć, że ten rodzaj decyzji najczęściej posiadają osoby dojrzałe psychologicznie. Dzieje się tak dlatego, że posiadają wyrobioną kontrolę nad swoimi uczuciami, potrafią je nazwać.

Jest to efektywny sposób, ponieważ podejmowanie decyzji zajmuje mniej czasu i niezależnie od przeżywanych uczuć, taka osoba potrafi podjąć działanie.

Podjęcie działania, niezależnie od stanu przeżywanych uczuć jest tutaj słowem kluczem.

Nie każdy kto wie, jakie działania trzeba podjąć, podejmuje je. Tutaj w grę wchodzi walka ze swoimi emocjami i często z tego powodu ludzie dojrzewają emocjonalnie. Chociaż można czuć lęk związany z tą sprawą, to posiadając wiedzę i doświadczenie podejmuje się działanie.

Jak dojrzewać do decyzji?

Aby zmienić sposób dojrzewania emocjonalnego na rozsądny, należy poznać siebie samego. Poznać swoje wartości i uczucia. Nie jest to łatwe, zwłaszcza dla mężczyzn.

Jednakże kto tego dokona, z pewnością będzie bardziej szczęśliwy w swoim życiu i jego decyzje będą go satysfakcjonowały.

Dobrze jest zidentyfikować swój rodzaj dojrzewania do decyzji.

Nie da się ukryć, że do każdej decyzji należy dojrzeć. Kwestia w jaki sposób to zrobimy.

O autorze
Nazywam się Adam Filipczuk. Od 2017 roku przeprowadziłem ponad 4000 godzin psychoterapii. Z moich usług skorzystało co najmniej 300 klientów do dnia dzisiejszego (listopad 2020). Jestem osobą bardzo wrażliwą i nastawioną bardzo mocno na relację z klientem. Po za tym, że prowadzę bloga, zajmuję się akwarystyką i jestem szczęśliwym mężem i ojcem 6 letniej córeczki Marysii.

Mogą Cię zainteresować

Adam Filipczuk © 2024 All rights reserved.
Strona stworzona przez BrandUP!