Typy osobowości mężczyzn

3 kwietnia 2016
5 min. czytania
Adam Filipczuk

Wyróżnię w obecnym artykule wyróżnię w niestandardowy sposób 3 typy osobowości mężczyzn. Jeśli jesteś mężczyzną drogi czytelniku, pomyśl, z jakim typem osobowości mógłbyś się identyfikować. Jeśli kobietą, zapraszam do analizy pod kątem poszukiwania partnera. Ta wiedza z pewnością Ci pomoże uniknąć błędu przy wyborze.

Nie martw się, jeśli poczujesz się urażony, albo w jakiś sposób zidentyfikujesz się z typem nie do końca odpowiednim dla kobiety. Oznacza to tyle, że masz teraz szansę cokolwiek zmienić w swoim życiu. Z pewnością przyda Ci się wiedza o tym, kim jesteś, czy i jakim facetem jesteś na co dzień.

Bycie mężczyzną nosi ze sobą znamię cierpienia i walki. Również chrześcijaństwo nie toleruje bylejakości.

Byłem świadkiem takiego krótkiego wydarzenia:

Młody chłopak miał na sobie apaszkę, fryzurę na bok, taką co piosenkarze z disco polo czasem mają. Na sobie miał marynarkę z podwiniętymi rękawami, podobna do kobiecej moim zdaniem. Spodnie w kolorze pastelowym, rurki.

Wychodziłem z punktu xero. Na przeciwko mnie przechodził ów wyżej opisany człowiek. Pech chciał, że pod punktem xero nie było chodnika przez jakieś pół metra. Młodzieniec miał trampki na nogach. Tymi trampkami wszedł w błoto, ponieważ padał deszcz. Tak się składa, że biała podeszwa na boku trampka została lekko zabrudzona. Przystanął jak rażony prądem, spojrzał na buty i podniósł nogę oglądając zabrudzenie. Nagle krzyknął „o k***a!”.

Potrzebowałem zebrać w sobie siły, żeby nie wybuchnąć śmiechem. Jeszcze studiowałem.

Panowie, co się z Wami dzisiaj dzieje?

Prowadząc terapię online spotykam wielu mężczyzn, którzy mają problem z męskością. Nie tylko czują, że nie dają rady z kobietami, nie wiedzą jak się z nimi obchodzić, ale też nie chcą zdobyć wiedzy. Mogę powiedzieć, że jest to na porządku dziennym. A najsmutniejsze jest to, że większość z nas w ogóle nie chce szukać wsparcia chociażby u psychologa tej samej płci. Ważne, aby psycholog był specjalistą w zakresie męskości.

Nikt nie da męskości facetowi, jak drugi dojrzały facet, lub jego ojciec.

mgr psycholog Adam Filipczuk

Rozumiem, że to wynika z naszego podejścia do nauki w tym zakresie. Jesteśmy raczej zwolennikami systemu Mędrzec - Uczeń. Jednak w obecnych czasach rzadko się spotyka takie układy. Pozostaje forma terapii lub szkoleń. Te drugie cieszą się większym powodzeniem, ale niestety mają słabszy efekt pracy nad sobą.

Sam Philip Zimbardo opisuje sytuację męskości w swojej książce "Gdzie Ci Mężczyźni". Zawartość tej pozycji nie napawa mnie optymizmem. Wielu z nas ucieka w gry komputerowe, smartfony, używki, rozrywkę. Zaś jeśli chodzi o budowanie relacji z innymi ludźmi, izolujemy się. Nie potrafimy powiedzieć "NIE".

Kobiety mają większe "jaja"

Typy osobowości mężczyzn

Nie chcę stawiać na piedestale kobiet. Chcę tylko powiedzieć, że chociaż kobiety są z natury fizycznie słabszymi jednostkami, to one pierwsze garną się do obrony pokrzywdzonych. A co robi facet?

Zostawia na pastwę losu. Istnieje taki dowcip:

Przychodzi kolega do kolegi i mówi:

K1: Słuchaj, Twoją żonę lew zaatakował. Zrobisz coś z tym?

K2: Nic, jak zaatakował, niech się broni.

Jaki powinien być prawdziwy mężczyzna

Prawdziwego faceta cechuje zawsze działanie, dbanie o kobietę i rodzinę, oraz dotrzymywanie danego słowa. Taki człowiek kieruje się tym co jest słuszne. Panuje nad sobą i swoimi emocjami. W łóżku trzyma poziom i bacznie obserwuje kobietę. Jego rozum ogarnia wszelkie wydarzenia, ma myślenie strategiczne. Polega ono na tym, że wszystko co się dzieje wokół niego, ma zawsze przyczynę i skutek. Dlatego wie co ma robić i nie musi pytać o zdanie kobiety tam, gdzie wymagana jest jego natychmiastowa reakcja.

Emocje nie są najlepszymi doradcami w życiu człowieka. biorąc pod uwagę, że sam Eliasz (historyczna postać biblijna) miał depresję, wiedział, że bez działania niczego nie osiągnie, byłby nikim. Celowo zwracam uwagę na to, że Eliasz chorował na depresję. Oznacza to po prostu tyle, że depresja nie musi być przeszkodą w byciu męskim.

Jakie cechy go opisują?

Ma własną wolę i dzięki niej panuje nad tym co robi, nad sobą a jednocześnie nad tym co dzieje się wokół niego. Być może boi się różnych działań, ale mimo wszystko "podnosi białą rękawicę". Danego słowa dotrzymuje, nigdy nie kłamie i ma na względzie dobro innych. To człowiek, któremu kobieta nie dyktuje warunków a on, kiedy ma działać, nie pyta o jej zdanie. Z jej zachowania wnioskuje co się stało i wie co należy zrobić.

Panowie, jesteście specjalistami od swoich kobiet. Zapominamy tylko o tym, że na początku znajomości używaliśmy swoich argumentów do tego, by rozkochać w sobie tę jedyną. My doskonale wiemy czego im trzeba, tylko z czasem osiadamy na laurach. Przestajemy myśleć.

typy mężczyzn

Chwała Panom, którzy już wrócili na swoją drogę.

Drugi typ osobowości mężczyzny - byle jaki

To typ mężczyzny, który stara się coś działać. czyni dobro i ma marzenia, jednak przy nadarzającej się sposobności do walki, woli uciec i zamknąć się w komnacie. I nie mówię tu o walce fizycznej, ale o walce o kobietę i z jej chimerami.

Są to panowie, którzy lubią uchodzić za sławnych i wielkich, jednak przy starciu z ogniem uciekają. To są typy Panów krzykaczy, którzy lubią krzyczeć, ale boją się walki. To są też panowie którzy lgną do władzy poprzez podlizywanie się rządzącym. Czy kogoś ten typ nie przypomina?

Panowie mocni w gębie. Łatwo jest się wystraszyć takiego człowieka, ale wbrew pozorom jest mamisynkiem. Pamiętam taką historię ze swojego życia.

Nigdy nie uchodziłem za walecznego chłopaka. Od bójek i konfliktów stroniłem jak najdalej. Jednak wiadomo, w klasie musi być jakiś "kozioł ofiarny". Jeden taki chłopaczek upatrzył sobie właśnie mnie.

Przez półtora roku mnie ośmieszał, aż w pewnym momencie nadarzyła się okazja. Schodząc wąskich i zatłoczonych schodach pewna dziewczyna na mnie wpadła od tyłu, bo potknęła się na swoich szpilkach. Pech chciał, że przede mną szedł Zbigniew. Uderzony w plecy z dziewczyną na ramieniu wpadłem właśnie na niego.

Oczywiście musiał zaatakować. Tym razem zamiast skończyć na poniżaniu słownym, chciał się bić. Na jego nieszczęście byłem wtedy zręczniejszy. Skończyło się na tym, że kolega się wystraszył.

Trzeci typ mężczyzn - pantoflarz

Trudno go nazwać mężczyzną, jeśli lubi się stroić, pić, jeść, a seks ma tylko wtedy kiedy kobieta łaskawie mu da. Może nawet tylko wtedy, kiedy zrobi to czego ona chce. To moje przysłowiowe pytanie o zdanie kobiety: "powiedz mi, co mam zrobić?". Nic go nie interesuje, a nawet jeśli tak, to jest to uzależnione od kobiety. Jego perspektywa życiowa w pewnym sensie również jest uzależniona od zdania kobiety. Przynajmniej tak wynika z jego zachowania, a w centrum jego uwagi jest kobieta.

To człowiek, który dla zachowania swojej skóry zrobi wszystko, tylko nie będzie walczył. Rządzi nim kobieta a on boi się podjąć jakiejkolwiek decyzji bez zgody kobiety. To taki człowiek, który nie wie co ze swoim życiem zrobić i żyje z dnia na dzień.

Co to znaczy pantoflarz tak naprawdę? O tym dowiesz się z poniższego linku: https://adamfilipczuk.pl/co-to-znaczy-pantoflarz/

Jakim typem jesteś Ty?

Zwróć też uwagę na istniejący obecnie kryzys męskości. Nie chcę powiedzieć, że dotyczy on jedynie mężczyzn. Dotyczy również kobiet, ale o tym dużo się nie mówi. Trzeba coś z tym zrobić.

Wskazówka:

Każdym z tych typów miota lęk - najczęściej przed odrzuceniem, lęk przed ośmieszeniem.

Jednak tylko jeden potrafi się temu przeciwstawić.

PS: nie ma gotowej recepty na pozbycie się lęku, jest tylko działanie wbrew poczuciu lęku!

O autorze
Nazywam się Adam Filipczuk. Od 2017 roku przeprowadziłem ponad 4000 godzin psychoterapii. Z moich usług skorzystało co najmniej 300 klientów do dnia dzisiejszego (listopad 2020). Jestem osobą bardzo wrażliwą i nastawioną bardzo mocno na relację z klientem. Po za tym, że prowadzę bloga, zajmuję się akwarystyką i jestem szczęśliwym mężem i ojcem 6 letniej córeczki Marysii.

Mogą Cię zainteresować

Adam Filipczuk © 2024 All rights reserved.
Strona stworzona przez BrandUP!